ÜYE GİRİŞİ
epostaşifre
üye olmak için tıklayın

ANLAŞMALI KURUMLAR
KÖŞE YAZARLARI
100. Yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Uluslararası Kongresi (26-27 Mayıs 2018, Eskişehir) hakkında Notlar

Nazım Muradov

Kongre Bilim Kurulu Üyesi

Lefke Avrupa Üniversitesi / KKTC

100. Yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Uluslararası Kongresi, Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği ve Anadolu Üniversitesi TÜDAM’ın (Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezinin) ortaklaşa organizatörlüğü ve ev sahipliğinde, 26-27 Mayıs 2018 tarihlerinde Türk Dünyasının Kültür Başkenti (2013) Eskişehir’de TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı) ve İNDEX (Azerbaycan İnsan Sermayesi Geliştirme Merkezi) kurumlarının katkılarıyla gerçekleştirildi.

"Memmed Emin Resulzade - 133"
Merhum Hasan Ali Yücel 20-ci esrin dahi fikir ve eylem adamlarından biri olan Memmed Emin RESULZADE'nin vefatından üç hefte sonra 27 Mart 1955 tarixli Cumhuriyet gazetesinde RESULZADE üçün vefat yazısı yayınlamıştır.
Bahçemizdeki elma ağacı gibi...
Çocukluğunu geçirdiğin yerler  hatıranın bir köşesinde hep saklanıyordur, hatırlatmaya  yarar bir kelime bile karşına çıktığında küçüklüğünü anlatırsın, çocukluk oyunlarını, düşmelerini, saf gülücüklerini hatırlarsın. Zaman gelir, uzaklaşırsın büyüdüğün yerlerden, daha güzel zannettiğin yerlere  gidersin.
Bağımsızlık Yolunda 20 Ocak Şehitleri ve Azerbaycan

"Şii olduk; ama biz Türk’üz. Bizim Türkiye’den beklentimiz, Ermeniler karşısında verdiğimiz haklı mücadelemizi desteklemesidir.”

Unutulmaz Ulu Türk!

Biz Türk’üz... Vatanımız baştan-başa yer küresi,

Bayrağımız al güneştir, çadırımız gökyüzüdür!

Halil RZA ULUTÜRK

DÜNYA BARIŞI
Barış kardeşliktir…
Barış dostluktur…
Barış saygıdır…
Barış sevgidir...
Barış mutluluktur…
Empati duygusu barışın tutkalıdır.
İnsanı Tanrının yeryüzündeki halifesi görmek, insanlarla barışık olmanın önemli unsurudur.

Vətənpərvər bir Pedaqoqu əks ettirən cümlələr...
Müqabil müəllimdən bizə bir çox şey yadigar qaldı, əsas da bu unudulmaz sözləri: hər birimiz bir amal uğrunda yaşamalıyıq: Hər şey Vətən üçün!
Azərbaycanlı Aşıq Fəxrəddin Şirvanlı

Aşıq Sənəti – Xalq mühitində yaranmış şifahi xalq yaradıcılığının musiqi formasıdır və təsir gücü, məşhur olması və kamilliyi baxımından analoqu olmayan bir təzahürdür. Bu, kiçik bir tamaşadır, burada musiqi, saz və müəllif-aşıq vəhdət təşkil edir.

Kahramanlar Unutulmur
Azerbaycan'ın tarihi toprakları olan Dağlık Karabağ'ın ermeniler tarafından işgali sonrası 20 bini aşkın Soydaşımız Şehit olmuştur. Vatan için Şehit olan Soydaşlarımızdan biri de Emin Rüstemovdur.
Laçınım hasretinle yaşıyorum...
Azerbaycan'ın haritasının küçülmeye başlandığı bir zamanda Laçın ili 18 Mayıs 1992 tarihinde Ermeniler tarafından işgal edildi. Kamil Nesibov, İsrafil Şahverdiyev, Oktay Güleliyev, Fazil Mehdiyev, Korkmaz Ayvazov gibi yiğit oğullarımız vatan için canlarından geçerek şehitlik zirvesine yükseldiler.

| [1] | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Copyright © 2010 - 2013 Tüm hakları saklıdır. Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği