ÜYE GİRİŞİ
epostaşifre
üye olmak için tıklayın

ANLAŞMALI KURUMLAR
21 MART - NEVRUZ (NOVRUZ) BAYRAMI
 

Türk Dünyasının ortak kültürünü ve tarihini içinde barındıran, milli bayramdır Nevruz. (Özbekçe: Navruz, Türkmence: Nowruz, Kazakça: Naurız, Kırgızca: Nooruz, Azerbaycan Türkçesi: Novruz, Kırım Tatarcası: Navrez). Türklerin (Göktürklerin) Ergenekon’dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Doğu Türkistan'dan Balkanlara kadar tüm Türk kavimlerive toplulukları tarafından, M.Ö. 8. yüzyıldangünümüze kadar her yıl 21 Mart'ta kutlanır. Türkiye'de bir gelenek, Türk Cumhuriyetleri'nde ise resmi bayram olarak kutlanırken, 1995 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti tarafından Bayram olarak kabul edilen bir gün haline gelmiştir. Türk Takvimi’nde bir gün 12 bölüme ayrılır, her bölüme Çağ adı verilirdi. Bir çağ iki saat, dolayısıyla bir gün de 24 saattir. Her bir çağ ise sekiz Kehten ibarettir. Yılbaşı olarak gece-gündüz eşitliğinin yaşandığı 21 Mart - Nevruz günü olarak kutlanır. Bu güne ve yeni yılın başladığı zamana Yılgayak denir.

On iki Hayvanlı Takvimve Melikşah'ın Celali Takvimi'nde yılbaşı olarak belirlenen 21 mart, Divânü Lügati't-Türk'te de ilkbaharın gelişi olarak belirtilir. Türk edebiyatıve musikisine de Nevruz; Nevruz-ı Asl, Nevruz-ı Arap, Nevruz-ı Bayati, Nevruz-ı Hicaz, Nevruz-ı Acem ve Nevruz-ı Seba olarak girmiştir. Tarihte pek çok devlet tarafından bayram ve gelenek olarak kutlanmıştır. Bunların başında Anadolu beylikleri, Eski Mısır, Sefevi Devleti, Sasaniler, Moğollar, Selçukluve Osmanlı gelir.

Selçuklu ve Osmanlı’da millî bayram olarak kutlanan Nevruz, Nevruziye adlı şiirlere ve şenliklerle ziyafet verilerek kutlanırdı. Özel olarak hazırlanan Nevruziye adlı macun Osmanlı döneminden kalan bir kültür olarak bu gün hala Manisa'da 21 Mart'ta Mesir macunu şenlikleri yapılmaktadır.
 
 
28 MAYIS - CUMHURİYET (RESPUBLİKA) BAYRAMI
 
1917 yılında Rusya’da Ekim Devrimi, diğer adıyla Bolşevik devrimi sonucu Çar Rusyası devrilmiş oldu. Tüm ülkelerde Çar Rusya’sının zulmüne maruz kalmış halkların Milli ayaklanmaları başladı. Bunun sonucunda Azerbaycan’da M.E.Resulzade ve silah arkadaşları 28 Mayıs 1918’de tüm Türk ve İslam aleminde bir ilke imza attılar ve Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetini kurdular. Bu Cumhuriyet milletimizin tarihi hafızasında Azerbaycan devletçiliğinin ilk tecrübesi olarak yazılmışdır.

M. E. Resulzade tarafından esası konulan bu Demokratik Cumhuriyeti Türk ve İslam dünyasında ilk Parlamentolu Cumhuriyet ve ilk Demokratik, Hukuki ve Dünyevi devlet örneği idi. Cumhuriyeti ilk 10 gününü Tiflis’te geçirdikten sonra Gence’ye göçürülmüş ve Bakü’nün Kafkas İslam ordusu tarafından Rus ve Ermeni birliklerinden tamamen temizlenmesi sonucu Milli Hükümet Bakü’ye taşınmıştır.  

Bağımsız ve Demokratik Azerbaycan Cumhuriyeti kısa dönemde önemli başarılara imza atmıştır. İlk kez bir ülkede kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmış, Milli Ordu, Milli para birimi, Milli Bank, Bağımsız ve Demokratik seçkiler yapılmıştır. Hukumetin ilk Başbakanı Ali Merdan bey Topçubaşov seçilmiştir. Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetini resmi olarak 4 Haziran 1918 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu tanımıştır..

9 Kasım 1918 tarihinde M.E.Resulzadenin teklifi esasında Azerbaycan Cumhuriyetinin üç renkli bayrağı kabul edilmiştir ( Mavi – “Türklüğü”; Kırmızı – “Özgürlük,Müasırlık”; Yeşil – “İslamiyet” ). Bu tarihe kadar Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin bayrağı kırmızı renk olarak kullanılmaktaydı. Ne yazık ki sadece 23 ay sürebilen Cumhuriyet sevdası 28 Nisan 1920 senesinde Bolşevik Rusya’sının işgaline uğradı. M.E.Resulzade’nin söylemiş olduğu “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” sloganı 1991 senesinde Azerbaycan’ın tekrar bağımsızlığına kavuşmasıyla gerçekleşmiş oldu ve 28 Mayıs Cumhuriyet (Respublika) Günü olarak kutlanmaya başladı.

Copyright © 2010 - 2013 Tüm hakları saklıdır. Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği